دوره آنلاین آموزش زبان برنامه نویسی VBA در اکسل

نویسنده فرشید میدانی, 14 فبریه 2022, 08:37

« قبلی - بعدی »

فرشید میدانی

برای اطلاع از تقویم برگزاری دوره‌های آنلاین آموزش برنامه نویسی اکسل، به آدرس زیر در سایت فرساران مراجعه نمایید:

www.farsaran.com/excel

یکی از بازدید کنندگان سایت سوالی به شرح زیر برای اینجانب ارسال کرده است :

نقل قول
با سلام و خسته نباشید.

می خواستم بدونم با برنامه نویسی در اکسل چه مدل برنامه هایی می شود نوشت؟ من خیلی سرچ کردم توی گوگل اما نتیجه ی درستی نگرفتم.
دقیقاً چه جور برنامه هایی می شه نوشت با اکسل، قدرت و مزیت اکسل برای برنامه نویسی نسبت به برنامه های دیگه چی هستش؟
با تشکر

و از آنجایی که من از این سوالات معمولا استقبال می کنم پاسخ ایشان را به شرح زیر می دهم:
الف)
برنامه نویسی در اکسل با زبان VBA انجام می شود که در واقع این زبان یک نسخه ویژه (پیاده سازی) از Visual Basic مایکروسافت است و باید بگویم که Visual Basic توسط مایکروسافت کنار گذاشته شده است و از سال 2008 دیگر به روز رسانی نمی شود.
بنابراین شما نباید انتظارات ویژه و به روز رسانی های خلاقانه را از این زبان داشته باشید.
نکته دیگر VBA آن است که فقط توسط Host Application قابلیت اجرا دارد، یعنی کدهایی که شما می نویسید در داخل اکسل و یا اکسس قابل اجرا هستند و به همین دلیل است که نمی توانید با آن فایلها اجرایی (نرم افزار مستقلی) بسازید.
معمولا یکی از سوالات بسیار متداول کاربران اکسل و اکسس آن است که آیا می توانند فایل exe بسازند و برای آن محدودیت های از قبیل مدت زمان نصب و .. قرار دهند که پاسخ آن است که خیر به هیچ طریقی این کار را نمی توان با VBA انجام داد.
ب)


معمولا از VBA مخصوصا در اکسل برای چند منظور زیر انجام می شود:
** انجام کارهای تکراری
فرض کنید که شما باید هر روز 5 تا فایل را در یک جا تجمیع کنید و از آنها یک گزارشی بسازید ، کاملا اینکار را به صورت دستی می توانید انجام دهید، اما با VBA می توانید یک کد بنویسید که این کار را کامپیوتر به جای شما انجام دهد.
بسیاری از سازمانها و کاربران با دانش بسیار کمی از VBA و حداقل تسلط بر برنامه نویسی اکسل ، فایلهای بسیار خوبی را ساخته اند که زمان های بسیاری را با آن صرفه جویی می کنند.
** ایجاد ابزارهای خاص
مثلا در اکسل ما تاریخ شمسی نداریم، با VBA کدی نوشته می شود تا بتوان محاسبات تاریخ شمسی در اکسل را انجام داد.
ج)
نکته دیگر VBA آن است که کافی است اصول اولیه آنرا کاربردی بداند و به سادگی می تواند برنامه هایی کوچکی را تولید کند و یادگیری اصول اولیه آن در کلاس های سازمانی فرساران بین 20 تا 30 ساعت تدریس می شود.
در واقع نیازی جدی نیست که کاربر با مفاهیم برنامه نویسی خیلی آشنا باشد و با چندین تکنیک ساده می تواند کدهای کاربردی و جالبی را تولید کند.
در ضمن آنکه اصول اولیه VBA را واقعا با کمی همت و حوصله می توان به صورت شخصی و بدون نیاز به کلاس در فاصله بین 6 تا 9 ماه یاد گرفت. البته بدیهی است که باید کتابهای انگلیسی را بخوانید.
د)
من به همه کاربران اکسل اصلا توصیه VBA را نمی کنم بلکه فقط به کاربران حرفه ای و خلاق اکسل است که توصیه می کنم حتما VBA را فرا بگیرند.
اگر شما احتمالا از کاربران حرفه ای اکسل (مانند حسابدارها، مهندسین صنایع) نیستید و با اکسل کارهای ویژه ای را در سازمان انجام نمی دهید ، توصیه نمی کنم که VBA را شروع کنید بلکه بهتر است ابزارهای اکسل و فرمول نویسی آنرا دقیق تر بدانید.
هـ)
اما اگر شما خواهان ورود به دنیای برنامه نویسی کامپیوتر هستید و قصد دارید که برنامه های برای فروش و یا ارائه خدمات به سازمانها بپردازید، اصلا توصیه نمی کنم که از VBA کار را شروع کنید بلکه از نرم افزارهایی مانند Visual Studio و زبانهای برنامه نویسی مانند C# استفاده کنید.
هنگامی که شما با C# آشنا می شوید هر چه جلوتر می روید دنیایی از ابزارها، امکانات و خلاقیت ها جلوی شما باز می شود و این دقیقا برخلاف VBA است که هر چه جلوتر می روید و حرفه ای می شود ابزارها و امکانات جدیدی را نخواهید یافت.
شما از طریق C# می توانید کاملا کدهایی را بنویسید که کنترل یک فایل اکسل را در دست بگیرید.
منبع:
https://en.wikipedia.org/wiki/Visual_Basic
https://en.wikipedia.org/wiki/Visual_Basic_for_Applications
⭐ اگر پاسخ خود را یافتید:

۱) در پاسخ گویی به سوالات انجمن اکسل فرساران مشارکت کنید.
۲)  دوره‌های[iurl="[url="https://www.farsaran.com/excel"]https://www.farsaran.com/excel[/url]"] اکسل فرساران[/iurl] را به همکاران سازمان خود معرفی کنید.
۳)  صفحه [iurl="[url="https://www.instagram.com/farsaran_excel/"]https://www.instagram.com/farsaran_excel/[/url]"]اینستاگرام farsaran_excel[/iurl] را 🧡 کنید.