نویسنده موضوع: رمز گذاري بر فايل و پنهان کردن شيت هاي سري  (دفعات بازدید: 48914 بار)

دکتر قاسم زاده

• کاربر فعال
  • ارسال: 115
  • جمع امتیازها: +55/-3
اين موضوع اکابري است و تنها بدرد دوستان تازه کار و کم سوادي مثل خودم ميخوره و از اين بابت از اساتيد پوزش ميخوام:
اسامي براي excel 2010 است و ورژنهاي قبلي مشابه هستند:
1- اگر بخواهيم يک فايل تنها با دادن پسورد باز شود:
الف- اقدام به save as ميکنيم(مثلا با F12).
ب- قبل از زدن کليد save  بغل آن روي Tools ميزنيم و   General Options را انتخاب ميکنيم.
ج- اينجا ميتوانيم در خانه اول پسورد براي باز شدن وارد کنيم که براي تاييد دوبار بايد وارد شود. توجه کنيم که اگر کيبورد فارسي يا انگليسي است بعدا به مشکل بر نخوريم و ترجيحا از پسوردهاي عددي استفاده نماييم.
د- بقيه save as
2- براي اينکه فايل تنها با پسورد قابل تغيير باشد:
اين موضوع تنها در مورد فايلهايي در در جاي خاصي هستند (مثلا روي شبکه) ارزش پيدا ميکند، چون هر کسي ميتواند فايل غير قابل تغيير را تغيير داده به نام ديگري سيو کند و دوباره همين نام را برگرداند.
مراحل الف و ب فوق مشابه است.
ج- خانه پاييني را پر ميکنيم. توجه کنيم که اگر روي read-only recommend تيک بگذاريم هربار که رمز تغيير فايل را وارد ميکنيم يکبار ميپرسد که آيا ميخواهيد read only کار کنيد؟ بنظر من کمي احمقانه است. بهتر است تيک نگذاريم.
3- رمز گذاري براي باز کردن و تغيير فايل:
هر دو کارانجام شود. ميتوان رمزها را يکي يا متفاوت گذاشت.
4- براي پنهان کردن يک شيت:همه ميدانيم، روي اسم شيت کليک راست کرده، hide را انتخاب ميکنيم.
اينجا رمز نميگيرد و هر کسي ميتواند شيت را unhide کند مگر روش 5 را بلد باشيد:
5- براي پنهان کردن يک شيت با رمز يا به قولي حفاظت از شيتهاي پنهان شده:
الف- طبق روش 2 بالا روي فايل رمز تغيير ميگذاريم.
ب- در حاتي که فايل باز است کليد Alt+F11 را ميزنيم تا وارد اديتور ويژوال بيسيک شويم.
ج- روي نام شيت مورد نظر کليک ميکنيم.
د- در پايين روي قسمت Properties دنبال خاصيت visible ميگرديم و آنرا به حالت  Very Hidden تغيير ميدهيم.
ه- اگر قبلا روي فايل پسورد نگذاشته ايم ميتوانيم قبل از بستن اديتور ويژوال بيسيک با کليک راست روي This workbood در پايينترين قسمت properties پسورد write password  را اينجا وارد کرد.
و- اديتور ويژوال بيسيک را بسته و فايل را ذخيره ميکنيم. گرچه قبل از ذخيره پنهان بودن اين شيت ديده ميشود و در ليست unhide هم نيست!
ز- براي بر گرداندن و ديدن شيت very hidden بايد حتما اديتور ويژوال بيسيک باز شده مرحله "د" به hidden يا visible تغيير داده شود.

بهرام صمدیان

• مدیران انجمن
  • *
  • ارسال: 545
  • جمع امتیازها: +182/-1
    • آمار 80
باسلام
بسیار جالب و مفید بود
تشکر می کنم

بهرام صمدیان

• مدیران انجمن
  • *
    • آمار 80
در تکمیل فرمایش های جناب Alirezag حالت پیشرفته پسورد گذاری را می توان به صورت زیر بیان کرد
در روشهای گفته شده توسط جناب Alirezag شما یا می توانید فایلی را باز کنید یا نمی توانید اگر توانستید فایلی را باز کنید به همه قسمتهای آن دسترسی خواهید داشت
چگونه می توانیم فایلی را طراحی کنیم که شخص استفاده کننده تنها مجاز به استفاده از قسمتهای محدودی از فایل باشد  و برخی سطر و ستونها برای وی قفل و برخی باز باشد؟
بهتر است فایل زیر را ببینید تابهتر متوجه منظورم شوید
بااحترام

بهرام صمدیان

• مدیران انجمن
  • *
    • آمار 80
از اساتید تقاضا می شود به سوال بالا جواب دهند لطفا ;)

دکتر قاسم زاده

• کاربر فعال
با تشکر از جناب صمديان که ما را لايق تشکر دانستند.
اگر بخواهيم کاربر تنها بتواند بخشي از يک شيت را تغيير دهد، ضمن اينکه ميتوان محدوديتهاي زيادي را براي آن اعمال کرد، روش اينگونه است:
1- انتخاب سلولهاي مد نظر براي باز(آزاد) بودن(رنج يا يک يا چند سلول)
2- کليک راست>format cells>صفحه آخر protection > تيک locked را برميداريم (بصورت پيش فرض همه سلولها قفل هستند).>OK
ممکن است اين سئوال پيش بيايد که اگر سلولها قفل هستند پس چرا ما براحتي آنها را تغيير ميدهيم؟
چون شيت ها PROTECTED نيستند.
3- کليک راست روي ريبون نام شيت و کليک روي protect sheet (البته کليد ميانبر در صفحه review هم هست).
4- انتخاب محدوديتهاي مورد نظر ما و در صورت لزوم دادن پسورد(دو بار براي تاييد).
اما چه محدديتهايي ميتوان روي سلولهاي قفل شده گذاشت؟
1- قابليت انتخاب (مثلا براي کپي پيست کردن) سلولهاي قفل و حتي غير قفل
2- امکان فرمت سلول، رديف و ستون(رنگ، فونت و ..)
3- امکان اضافه کردن، و/يا حذف ستون، يا رديف، و حتي اضافه کردن هايپرلينک
4- امکان استفاده از سورت، اتوفيلتر، جدول پيووت، و...
حال با چنين امکاني، شما ميتوانيد علاوه بر اينکه بخشي از يک شيت را غير قابل تغيير نماييد، با پنهان hide کردن ستون(ها) و/يا رديف(ها)ي خاص، بعضي افراد را از ديدن اين سلولها هم محروم و محدود نماييد. البته يک اشکال وجود دارد و آن اين است که فرد متوجه پنهان بودن ستون يا رديف ميشود(ولي در روش 5 که در پست اول شرح دادم، کاربر عادي به اين سادگي پنهان بودن چيزي را متوجه نميشود). قابل استفاده براي کاربران فضول  ;)

اما نکته ظريف کاري که جناب صمديان کرده بودند و با کليک روي هر خانه قفل شده پنجره‌اي مي‌آمد که پسورد ميخواست را در پست بعدي توضيح ميدهم:

دکتر قاسم زاده

• کاربر فعال
براي آنکه بتوانيم در يک شيت محافظت شده protected روي رنجهاي مختلف پسوردهاي مختلف بگذاريم و اکسل بصورت يک پنجره popup از ما پسورد بخواهد اينگونه عمل ميکنيم:
1- در صفحه Review روي Allow users to Edit Ranges کليک ميکنيم.
2- New : يک رنج (يک سلول، چند سلول، يک يا چند رديف يا ستون) را انتخاب ميکنيم و به آن پسورد ميدهيم. ميتوان اين رنج را يک نام هم داد.
3- سلولهايي که ميخواهيم آزاد باشند (طبق روش پست قبل) unlock ميکنيم
4- شيت را (طبق روش پست قبل) protected  ميکنيم(حتما با پسورد ولي نه الزاما همان پسورد رنج ها)

توجه: زمان باز کردن قفل اينگونه رنج ها، تمام سلولهايي که با هم قفل شده اند باز شده، تا زماني که فايل باز است قابل تغيير هستند(گرچه شيت هنوز محافظت شده است) و تنها بعد از سيو کردن فايل مجددا قفل خواهند شد. در حاليکه اگر شما يک شيت را unprotected کنيد و بعد فايل را ذخيره کنيد، دفعه بعد که باز ميکنيد unprotected است.
پس اين روش (قفل گذاري روي رنج ها) در مواردي که ممکن است يک فايل بارها باز شده، توسط فرد امين بخواهد تغيير کند، دردسر کمتري دارد و کاربردي تر است و لزومي به پسورد گذاري مکرر ندارد.
فايل تکميل شده پيوست است.

پي نوشت: اين يکي را من بلد نبودم با کار روي فايل ضميمه آقاي صمديان ياد گرفتم. باز هم تشکر :P

بهرام صمدیان

• مدیران انجمن
  • *
    • آمار 80
باسلام
کاملا صحیح فرمودید
در تکمیل فرمایش شما عرض کنم که این روش در مواقعی که یک فایل اکسل برای واحدهای مختلف یک شرکت به اشتراک گذاشته می شود مفید است در این حالت هر واحد با توجه به رمزی که در اختیار وی قرار داده می شود می تواند نسبت به ادیت محدوده مجاز خویش اقدام کند و فایل با وجود باز شدن و قابل ادیت بودن ( قسمتی از فایل ) هنوز برای آن واحد محافظت شده محسوب می شود و نمی تواند داده های دیگر واحدها را ویرایش کند
با احترام و تشکر

فرشید میدانی

• مدیر سایت
  • ارسال: 761
  • جمع امتیازها: +228/-14
    • فرساران
در تکمیل فرمایش بهرام  ;) باید بگویم که اگر شبکه شما در یک Domain است. لازم نیست که به تک تک کاربران پسوردی خاص بدهید. در واقع پسورد را به هیچ کس نخواهید داد . بلکه با زدن گزینه Permissions به آن کاربر خاص اجازه می دهید که این قسمت را ویرایش کند.
ما در چند جا از این گزینه کاملا عملیاتی استفاده کرده ایم.

بهرام صمدیان

• مدیران انجمن
  • *
    • آمار 80
در تکمیل ( تایید ) فرمایش فرشید  ;) بله درست است من یادم رفت که یک بار در شرکتی که کار می کردم فایلی را ساختم که به نام کاربری اکسل حساس بود یعنی همان اسمی که در تنظیمات اکسل وارد کرده ایم و در فایلها به عنوان سازنده فایلها و ویرایشگر و .. دیده می شود

hamid reza pour azad

• کاربر تازه‌وارد
  • *
  • ارسال: 29
  • جمع امتیازها: +2/-2
 :)خیلی ممنونم من خیلی استفاده کردم بسیار سپاسگزارم

بهرام صمدیان

• مدیران انجمن
  • *
    • آمار 80
با سلام
من ایده ای ندارم و تصور نمی کنم پسوردی وجود داشته باشد که غیر قابل نفوذ باشد چون هر قفلی به نحوی قابل باز شدن هست شاید دیگر دوستان نظری غیر از نظر من داشته باشند
با احترام

Dadvar

• کاربر تازه‌وارد
  • *
  • ارسال: 18
  • جمع امتیازها: +1/-1
سلام
تشکر مطب جالبی بود

دکتر قاسم زاده

• کاربر فعال
پاسخ : رمز گذاري بر فايل و پنهان کردن شيت هاي سري
« پاسخ #12 : 18 اردیبهشت 1392 - 20:45:02 »
نکته در مورد پسورد فایلهای اکسل 2013 هنگامی که بصورت 2003 آنرا save as میکنید:

هر گاه یک فایل اکسل را که پسورد دارد بخواهید برای کسی که آفیس قدیمی 2003-97 دارد save as کنید میبینید که پسورد عمل نمیکند چراکه سیستم پسورد گذاری این دو آفیس از الگوریتم متفاوتی استفاده میکند. لذا باید از نو پسورد گذاری شود.
You want to send your password-protected Excel 2013 workbook to others, but they're still using Excel 2003, which saves in the Excel 97-2003 (*.xls) file format. You did a "Save As" using the 97-2003 format, but now you've found that the password you set on the workbook has disappeared.

This happens because Excel 2013 uses a new scheme for saving passwords, and the earlier file format doesn't recognize it. As a result, the password is discarded when you save your Excel 2013 file to the Excel 97-2003 format. Set the password in the *.xls file to protect the workbook again.