نویسنده موضوع: فایل اکسل ، یک نرم افزار نیست  (دفعات بازدید: 2868 بار)

فرشید میدانی

  • مدیر سایت
  • *****
  • ارسال: 761
  • جمع امتیازها: +228/-14
    • فرساران
کاربران بسیاری هستند که در خصوص اکسل سوالاتی می پرسند که در حوزه یک فایل اکسل نمی گنجد و در اینجا به بررسی این گونه سوالات می پردازیم.
توجه داشته باشید که هنگامی که شما یک فایل می سازید کاملا موضوع متفاوت است با وقتی که یک نرم افزار تولید می سازید.

1- آیا می توان به تعداد دفعات مشخصی یک فایل اکسل را اجرا کرد؟
پاسخ : خیر . هیچ راهی وجود ندارد.
فرض کنیم که شما برنامه نویس ماهری در اکسل هستید و یک روش ابتکاری از خودتان می سازید (بهتر است که به جای ابتکاری از واژه من درآوردی نیز استفاده کنیم) . به راحتی و به اندازه چند کلیک کد شما را باز می کنند و به راحتی آنرا تغییر می دهند.

2- آیا می توان یک فایل اجرایی اکسل ساخت؟
پاسخ : خیر هیچ روشی برای اینکار وجود ندارد.

3- آیا می توان بدون اجازه کاربر یک ماکرو را فعال کرد؟
پاسخ : خیر نمی توانید شما هیچ ماکرویی را در نرم افزارهای آفیس بی اجازه کاربر فعال نمایید.
از طریق ActiveDirectory در یک سازمان یک policy اضافه کرد که در آن سازمان خاص تغییرات در نحوه و تنظیمات اکسل را داد و شاید تنظیمات ماکرو رو بشود اینگونه تغییر داد  که البته گمان نمی کنم واحد IT هیچ شرکتی حاضر به پذیرفتن این ریسک باشند


در انتها این نکته را به صورت شفافی می گویم که خیلی از کاربران اکسل و اکسس هستند که با ما تماس می گیرند و  یک فایل اکسل ساخته اند (در اکثر موارد هم بر این باروند که یک ایده کاملا خلاقانه و جدید و کاربردی و ... دارند !!!)  و تمایل دارند که برای آن قفل و سطح دسترسی و ... قراردهند تا بتوانند آنرا به فروش برسانند و البته از اکسل یا اکسس این توقع را دارند و باید بگویم که این توقع کاملا غیر منطقی و غیر حرفه ای است.

نرم افزارهایی مانند Net. و یا تکنولوژی هایی مانند Web Application ها گزینه هایی حرفه ای برای تولید و ساخت نرم افزار هستند و اگر به کار و ایده خود اطمینان دارید بدیهی است که باید از روش حرفه ای آن محصول خود را تولید کنید و البته باید وقت و هزینه های آنرا بپردازید و همانطور که اشاره شد توقع از اکسس و به ویژه اکسل بجز حوزه ای که آنها برای آن ساخته شده اند، کاملا غیر واقع بینانه است.

یک سوال برای آنانی که می خواهند با اکسل نرم افزار تولید کنند!
شاید شما نیز از آن دسته کاربرانی باشید که می خواهند فایل اکسل خود را قفل بگذارند و در نهایت نیز به فروش برسانند و اگر اینگونه است ، یک سوال ساده از شما می پرسم و آنهم اینکه فرض کنید که 100 نسخه از فایل خود را به فروخته اید و حالا باید یک آپدیت برای آنها بدهید، واقعا چگونه عمل می کنید.

فرض کنید که قسمتی از کدهای VBA شما با مشکل مواجه است ، آیا اصلا می دانید که چگونه می توانید آن کدها را با یک آپدیت تصحیح و ویرایش کنید؟