نویسنده موضوع: درخواست راهنمایی در اکسل  (دفعات بازدید: 135 بار)

saeidfm2005

• کاربر تازه‌وارد
  • *
  • ارسال: 4
  • جمع امتیازها: +0/-0
درخواست راهنمایی در اکسل
« : 18 اردیبهشت 1398 - 09:59 »
سلام. بنده فایل حقوق و دستمزدی دارم که هر شیت برای یک پرسنل تعریف شده است. یک شیت اصلی هم دارم با نام "فهرست کارکنان". که تو این شیت اسامی پرسنل، لینک شیت هرکدام برای ورود مستقیم به آن شیت، جمع ریالی حقوق و مزایا و بعضی اطلاعات دیگر را از هر شیت میخونه و درج میکنه. 2 تا مشکل هست الان. اولی اینکه وقتی من فرمولی در شیت "فهرست" در قسمت حقوق و مزایا، می نویسم و اون رو درگ می کنم، شماره شیت هارو باید دستی تغییر بدم و اکسل اینکارو نمیکنه! فرمول وی لوکاپ و فرمول CHOOSE رو تست کردم تو هردوشون این مشکل است.
دومی اینکه تو فهرست چجوری میتونم از ورود اسامی تکراری جلوگیری کنم؟ الان مثلاً وقتی آقای محمدی رو نوشتم و ردیف بعدی میخام بنویسم محمدی، ارور میده و میگه داده تکری است. منتها وقتی تو ردیف های پایین تر می نویسم "محمدی"، و میام تو ردیف های بالاتر اسم همون شخص رو میگم، ارور نمیگیره!

lamp

دانلود فهرست + فصل اول کتاب توابع و فرمول نویسی اکسل

خبر: کامل ترین کتاب توابع و فرمول نویسی در اکسل ترجمه تیم فرساران

majid_mx4

• مدیران انجمن
  • *
  • ارسال: 1778
  • جمع امتیازها: +637/-7
پاسخ : درخواست راهنمایی در اکسل
« پاسخ #1 : 18 اردیبهشت 1398 - 11:49 »
با سلام

دوست عزیز

سوال اول شما باید حتما نمونه فایل باشد تا درک بهتری از سوال شما داشته باشیم ولی به یقینا برای خواندن اطلاعات از شیت های دیگر میتوان از روشهای مختلفی استفاده کرده از جمله Indirect  پس بنا به نوع خواسته ها فرمول ها فرق خواهد کرد.

سوال دوم شما هم بنظر میرسه که در قسمت Datavalidation  فرمول شما تا آن محدوده در نظر گرفته شده است ( البته اگر از datavalidation استفاده کرده باشید.)

به هر روی بهتر است یک نمونه فایل بدون اطلاعات  فایل اصلی خود و اسامی و .... غیر واقعی  ارسال نمایید.

موفق باشید میر

saeidfm2005

• کاربر تازه‌وارد
  • *
« پاسخ #2 : 21 اردیبهشت 1398 - 12:50 »
سلام. ببينيد سوال مشخص بنده اين هستش كه وقتي شما توي اكسل فرمولي مينويسيد و اون رو در سلولهاي مشابه كپي مي كنيد، آدرس شماره سلولها طبيعتاً تغيير ميكنه و براي جلوگيري از تغيير ميتونيد از $ استفاده كنيم. تا اينجاي كار درسته و مشكلي نيست. حالا توي اين فرمول فرض كنيد ما گفتيم كه اطلاعات سلول p12 رو از شيت شماره (1) بما نشون بده. بعدش همين فرمول رو وقتي كپي ميكنيم شماره شيت ها ثابت ميمونه. در صورتيكه من ميخام با درگ كردن يا كپي كردن شماره شيت هم عوض بشه. يعني بعد 1، شيت 2 رو بياره ، بعد 2، شيت 3 رو بياره. عين همون چيري كه تو فرمول هاي عادي و بدون $ اكسل انجام ميشه

majid_mx4

• مدیران انجمن
  • *
« پاسخ #3 : 22 اردیبهشت 1398 - 15:26 »
سلام

می توانید از فرمول زیر استفاده نمایید.
البته این بشرطی است که شیت های شما به شکل sheet1, sheet2 باشد چنانچه فقط عدد است میتوانید sheet را از فرمول حذف نمایید. در ضمن این فرمول چون از شماره ردیف استفاده میکند باید در ردیف دوم مثلا a2 یا b2 ویا.... استفاده شود.
=INDIRECT("'"&"Sheet"&ROW()&"'!P12")اگر شیت های شما غیر از این است پیشنهاد میکنم از ماکرو( vba  )استفاده نمایید.
موفق باشید میر

saeidfm2005

• کاربر تازه‌وارد
  • *
« پاسخ #4 : 7 خرداد 1398 - 12:41 »
سلام. لطفاً فایل پیوست را دانلود فرموده و فرمول مدنظرتون را بفرمایید. 1-میخاهیم اطلاعات مدنظر ما (مطابق شیت "فهرست") برای هر پرسنل را از شیت مربوط به خودش جمع آوری کنه. عمل خواندن اطلاعات از یک شیت دیگه کاری نداره، فرمولش به راحتی نوشته میشه و عمل هم میکنه، فقط وقتی میخایم اون فرمول را کپی کنیم تو ردیف های بعدی، شماره شیت تغییر پیدا نمیکنه. 2- یک فرمول دیگه هم میخام که حالت دکمه (کلیک) باشه و وقتی روی هم میزنیم، داده های جدول مدنظر مارو صفر بکنه یا اینکه یک داده خاصی رو قرار بده در اون جدول. مثلاً فرض بفرمایید شما یک لیست ثبت ساعت ورود و خروج دارید. میخایم یک دکمه باشه که وقتی اونو میزنیم همه روزها ساعت ورود مثلاً 8 و خروج 18:00 رو در ردیفها ثبت بکنند. لطفاً راهنمایی بفرمایید./اگر یک فایل نمونه داشته باشید عالی میشه

lamp

majid_mx4

• مدیران انجمن
  • *
« پاسخ #5 : 7 خرداد 1398 - 17:39 »
سلام

لطفا فایل ضمیمه را بررسی نمایید.

توضیح : در شیت یک فرم شما با دیگر شیتها فرق دارد که اصلاح شد ،  یک ستون بنام کد پرسنلی اضافه شد که شماره یا نام شیت ها در آن است  با این روش دیگه فرق نمی کند نام شیت چی باشه و قابل درگ شدن است .
درشیت تایم هم دستورات درخواستی شما نوشته شده است

saeidfm2005

• کاربر تازه‌وارد
  • *
« پاسخ #6 : 11 خرداد 1398 - 19:53 »
سلام. بابت فایل ضمیمه ممنونم. خیلی لطف کردین و خیلی راه گشا بود. 1 سوال: این دکمه ای که قرار دادین و با کلیک روی اون ساعتهایی که ما میخایم درج میشه رو با ماکرو نوشتین درسته؟ حالا کلاْ میخام قاعده این رو بفرمایید که اگر ما بخایم دستوری بنویسیم که با زدن دکمه (کلیک) یه دستور خاصی (که با ایف نوشتیم) اجرا بشهُ چجوری باید عمل کنیم؟

majid_mx4

• مدیران انجمن
  • *
« پاسخ #7 : 12 خرداد 1398 - 01:15 »
سلام

بله با VBA است .

آشنایی اولیه با vba کافی است اگر میخواهید از If استفاده کنید.

میتوانید به سایت های زیر سر بزنید.
https://www.excel-easy.com/vba/if-then-statement.html

یا

https://www.techonthenet.com/excel/formulas/if_then.php

موفق باشید میر

ahmad1356

• کاربر تازه‌وارد
  • *
  • ارسال: 1
« پاسخ #8 : 12 خرداد 1398 - 20:25 »
سلام دوستان
وقت بخیر
لطف منو راهنمایی کنید برای نوشتن یه فرمول در ماکرو
آشنایی بنده با فرمول نویسی مقدماتیه
من می خوام یه مقدار یه سلول در یک شیت با مقدار یک ستون مقایسه بشه و در صورت پیدا کردن مقدار مساوی، اون سلول سلکت بشه
می خوام برای ویرایش اطلاعات  ازش استفاده کنم

majid_mx4

• مدیران انجمن
  • *
« پاسخ #9 : 12 خرداد 1398 - 23:18 »
سلام
ضمن خوش آمد گویی به جنابعالی

لطفا در پست های ایجاد شده پست ندهید چون درخواست شما با این مغایرت دارد.

و خواهشمندیم که از ایجاد موضوع هایی مانند کمک ، درخواست راهنمایی ، لطفا پاسخ دهید. خودداری کنید

و درخواست خود را در موضوع ایجاد شده مطرح کنید .مثلا مقایسه سلول یک شیت در ستون شیت دیگر و یا ....

موفق باشید میر

lamp